Wystawa „Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski” - czynna do 30 listopada 2017r.

Data od: 2017-11-02 do: 2017-11-30

.

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wernisaż i wystawę pt.

„Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski”

 

Od 30 października br. w Galerii Sztuki „Siedlisko” w Krynicy- Zdroju (ul. J. Piłsudskiego 19) będzie można oglądać wystawę poświęconą jednemu z najwybitniejszych Kryniczan - Leonowi Nowotarskiemu. Ekspozycję przygotowała Biblioteka Publiczna.

 

Leon Nowotarski (1878-1957), inżynier, wieloletni dyrektor Państwowego Zakładu Zdrojowego w Krynicy (1918-1939, 1945-1950), przewodniczący Komisji Zdrojowej, niezapomniany gospodarz uzdrowiska, społecznik. Za jego czasów Krynica przekształciła się w nowoczesny kurort, z doskonałą bazą zabiegową i hotelową. Stała się stolicą sportów zimowych i miejscem wypoczynku elit II Rzeczpospolitej. Jego działalność na rzecz rozwoju Krynicy była tak znacząca, że ten okres nazwano „epoką Nowotarskiego”. Wystawa nosi tytuł „Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy”.

Wernisaż odbędzie się 30 października (poniedziałek) o godz. 16.00. W połowie listopada zostanie przeniesiona (od 13 listopada) do Pijalni Głównej.

 

Na wystawie wykorzystano również materiały pochodzące z gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, Almanachu Muszyny, Archiwum Domu Generalnego Sióstr Służebniczek Starowiejskich (Kroniki Zgromadzenia), Kroniki Krynicy, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Miejskiego w Żywcu, artykułu D. Firlej – Władysław Nowotarski – wielki społecznik i patriota (ww.żywiec.info) i zbiorów prywatnych oraz relacji mówionych. Wystawa będzie dostępna w wersji elektronicznej na stronie www.bibliotekakrynica.pl.

 

 

 WIĘCEJ O LEONIE NOWOTARSKIM >>>

Najbliższe wydarzenia