facebook instagram

Mofety


Opis


Jak podaje encyklopedia MOFETA to rodzaj ekshalacji wulkanicznych, chłodny wyziew (o temperaturze poniżej 100°C), zawierający głównie dwutlenek węgla, bez większej obfitości pary wodnej.

 

W Polsce zjawisko można obserwować w okolicach Szczawnika, Tylicza i Złockiego (Beskid Sądecki).

 

 

 

Mofeta w Tyliczu jest największa w Karpatach i składa się  z jedenastu połączonych ze sobą kręgów. Kręgi - każdy o średnicy około jednego metra  i głębokości też około jednego metra - posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek (około 50). Ciekawostką jest to, iż smak wody mineralnej z każdego kęgu jest inny.  

 

Mofety zostały otoczone kręgami w latach 50 w celu pozyskiwania dwutlenku węgla przy hodowli glonów służących jako pokarm dla zwierząt, tak przynajmniej podają oficjalne źródła, zaś nieoficjalnie - była to próba skumulowania białka na potrzeby stworzenia jedzenia dla kosmonautów. W najbliższym otoczeniu mofety można jeszcze zaobserwować "tarasy - donice" w których to hodowano algi. Całe przedsięwzięcie było objęte tajemnicą, dlatego po zakończeniu badań mofetę zasypano. 

Historia tego miejsca oraz dokładny opis mofety jest przedstawiony  na tablicach , które są ustawione nad drewnianym "molem" . Uroku temu miejscu dodaje też  mostek nad kręgami , oraz altanka z ławeczkami.

 

Lokalizacja:

Osada Turystyczna
„Domki w Lesie”

ul.Wolności 1
33-383 Tylicz

Zwiedzanie Mofety Tylicz jest możliwe we  wtorki  i  soboty  w godzinach 09.00-16.00

 

 

 

Mofeta imienia Profesora Henryka Świdzińskiego w Złockiem

Została odkryta w 1938 roku przez profesora Henryka Świdzińskiego - geologa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i właśnie dlatego nosi jego imię.

 

 

Usytuowanie na dnie potoku powoduje, że wypływ dwutlenku węgla ma miejsce częściowo pod powierzchnią wody, dlatego też łatwo można zaobserwować różnej wielkości bąble CO2. W rejonie tym występuje kilka źródeł wód mineralnych - największe nosi nazwę Bulgotka. Występuje tu także pojedyncza sucha ekshalacja dwutlenku węgla - Dychawka. Nazwy te sugestywnie oddają ich charakter, gdyż pękające bąble wydają syczące i bulgoczące odgłosy, a z pozbawionej wody Dychawki słychać „oddech” ziemi. 

 

Mofeta w Złockiem jest najwydajniejszą w Polsce - jeśli chodzi o ilość wydobywającego się gazu.

 

Lokalizacja:

Mofeta usytuowana jest na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie w gminie Muszyna. Tablica informacyjna oraz miejsce postojowe znajdują się  przy samej drodze. Schodki i mostek umożliwiają wygodne zwiedzanie tej osobliwości przyrodniczej.

Dane kontaktowe


Mofety

e-mail: biuro@domkiwlesie.pl

Zapytaj o ofertę

Oferty noclegów

  • Gościnny Dom znajduje się na terenie Farmy Lama w Tyliczu. Ofeujemy pobyty zimą i latem w przestronnych pokojach i apartamentach. Każdy pokój i apartament posiada aneks kuchenny, a w nim czajnik ...więcej

  • Villa Źródło to najbardziej kameralne SPA w Polsce, z własną pracownią ceramiczną. Jedynie 11 pokoi, pozwala na swobodny, nieskrępowany wypoczynek, umożliwia także poznanie indywidualnych p ...więcej