facebook instagram

Trasa 5 (38,9 km)

Jaworzyna Krynicka – Złockie - Szczawnik – Żegiestów – Żegiestów Zdrój – Andrzejówka – Milik - Muszyna - Powroźnik - Krynica

 

Długość 38,9 km;

Różnica wysokości  ↑ 498 m  ↓1051 ; 

Orientacyjny czas czystej jazdy 4:05 godz.; 

Ogólny czas potrzebny do przebycia trasy ok. 6 - 8 godz.;

Maks. wysokość 1114 m npm.;

Min wys. 429

 

Wycieczkę zaczynamy z szczytu Jaworzyny Krynickiej, gdzie wraz z rowerem można wjechać łatwo i przyjemnie koleją gondolową z Krynicy – Czarnego Potoku. Dzięki temu trasa dostępna jest dla rowerzystów średnio zaawansowanych w jeździe po górach, ci bardziej ambitni mogą tu dotrzeć na rowerach wg  opisu trasy 02 muszą doliczyć jednak ok. 8 km pod górę i dość duży wysiłek.

Na trasie możemy zobaczyć zabytkowe cerkwie w Szczawniku, Żegiestowie, Andrzejówce i Powroźniku, źródła mineralne w Szczawniku, Żegiestowie, Muszynie, „Trakt Łemkowski”- drogę łączącą dawniej Szczawnik, Milik i Żegiestów, najpiękniejszy odcinek Przełomu Popradu i malowniczo położone w nim uzdrowisko Żegiestów Zdrój, które powoli wraca do życia po głębokim upadku. Dodatkowo w Muszynie (jeśli sił wystarczy) ruiny zamku z XIV w. i piękny barokowy kościół (XVII w.).

 

Jaworzyna Krynicka  - Szczawnik   →  9,3 km ↑ 43 m  ↓ 597 m    t 0:35

00 km, 0:00  Jaworzyna Krynicka.  Ze szczytu szlakiem czerwonym pieszym w kierunku Runka po ok. 800 m w lewo w dół odchodzi  niebieski szlak rowerowy, którym zjedziemy do Szczawnika. Stroma droga choć szeroka może kryć niespodziewane przeszkody toteż nie rozpędzajmy się zbytnio gdyż może to być niebezpieczne. Po około 4 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej i nią już przyjemnie i szybko przez osiedle Pod Jasieńczykiem  dojeżdżamy do drogi Złockie Szczawnik. Skręcając w lewo możemy szybko (ok 13 km)  wrócić do Krynicy.

7,7 km, 0:25 droga Złockie Szczawnik, skręcamy w prawo i lekko pod górę jedziemy przez Szczawnik mijamy zabytkowe połemkowskie kapliczki i krzyże i po około 1,2 km dojeżdżamy do zabytkowej cerkwi z 1841 r. w Szczawniku tu warto się zatrzymać aby obejrzeć ja z bliska tym bardziej, że za świątynią możemy napić się wody mineralnej prosto ze źródła. Kilkaset metrów dalej za mostkiem Centrum Informacji Wizualnej (CIW to zespół tablic informujących turystę o atrakcjach Szczawnika i okolic).

9,3 km, 0:35  CIW Szczawnik

 

Szczawnik  - Żegiestów Palenica   →  3,3 km  ↑ 162 m  ↓ 78 m    t 0:25

9,3 km, 0:35  CIW Szczawnik Tu zaczynają się i kończą szlaki m.in. niebieski rowerowy którym tu dotarliśmy, dalej pojedziemy znakowanym na czerwono „Traktem Łemkowskim” prowadzącym z Szczawnika do Żegiestowa. Ruszamy w kierunku wskazanym przez drogowskazy, początkowo równolegle z szlakiem żółtym,  mijamy cmentarz i  wspinamy się dość ostro ale krótko na grzbiet  na nim przy kapliczce skrzyżowanie dróg, w prawo odchodzi szlak żółty my prosto lekko w dół w kierunku potoku tu poprzeczna  droga. Tu można skrócić wycieczkę kierując się w lewo przez Milik dojedziemy do drogi Muszyna Żegiestów. My w prawo za znakami czerwonymi. Po ok. 2 km  na polanie kapliczka p.w. św. Huberta spod kapliczki rozciąga się panorama w stronę pasma Lubowelskiego i Gór Lewockich, 0,5 km dalej przecinamy niebieski szlak prowadzący z Żegiestowa Zdroju do Krynicy jeszcze kilkaset metrów i dojeżdżamy do asfaltu i przystanku autobusowego Żegiestów Palenica.

12,6 km, 1:00 Żegiestów Palenica

 

Żegiestów Palenica - Muszyna → 15,7  km  ↑ 118 m  ↓ 277 m     t 1:05

12,6 km, 1:00 Żegiestów Palenica, przed nami 3,8 km zjazdu asfaltową szosą przez wieś Żegiestów po drodze mijamy dawną cerkiew inną niż w okolicy bo murowaną dalej kilka ośrodków wczasowych, restaurację Poprad i za przejazdem kolejowym dojeżdżamy do drogi Muszyna – Piwniczna, skręcamy w lewo i wzdłuż Popradu i torów kolejowych jedziemy w kierunku Muszyny. Droga zaczyna się wznosić i po ok. 1,3 km dojeżdżamy do centrum Żegiestowa Zdroju.

17,7 km, 1:20 Żegiestów Zdrój, kiedyś piękne i popularne uzdrowisko dziś mocno zrujnowane ale widać już pierwsze oznaki powrotu dawnej świetności. jeszcze ok. 1,5 km podjazdu ( momentami między drzewami widok na najbardziej malowniczy odcinek przełomu Popradu) i dojeżdżamy do sanatorium Wiktor położnego Łopacie Polskiej. Tu można na chwilę zboczyć z trasy aby odpocząć i podelektować się widokami i przyrodą nad brzegiem rzeki. Dalej już szybki zjazd do Andrzejówki gdzie możemy zobaczyć kolejną drewnianą cerkiew.

22 km, 1:40 Andrzejówka,  aby podziwiać zabytkową cerkiew z 1864 r. należy przy sklepie zjechać w lewo i podjechać na wzgórze, dalej główną drogą  mijamy Milik i jeden z zakładów butelkowania  „Muszynianki” i po 5 km dojeżdzamy do Muszyny. Naprzeciw Głównej Rozlewni „Muszynianki” ciekawostka dla miłośników przyrody, rezerwat „Obrożyska” chroniący naturalny las lipowy. Kilometr dalej wzgórze z ruinami zamku (XIVw.) w Muszynie.

 

Muszyna - Krynica   → 10,4 km ↑ 130  m  ↓ 30 m     t 1:00

28,3 km  2:05 Muszyna Centrum, z Muszyny  do Krynicy możemy wrócić drogą główną (duży ruch) lub boczną  spokojniejszą drogą za znakami „TPM” przed mostem na rz. Muszynce w lewo i w górę rzeki alejką  ok.1 km dalej źródło mineralne „Anna” możemy spróbować smacznej wody prosto ze źródła i podążać dalej  ul. Jasną, Słoneczną, Polną  do drogi w kierunku Jastrzębika.

31,6 km, 2:25  Droga w kierunku Jastrzębika w prawo przez tory i docieramy do drogi głównej Muszyna – Krynica, skręcamy w lewo i po 7 km  łagodnego wznoszenia się docieramy do punktu startu. Przejeżdżając przez Powroźnik, jeśli jeszcze nie mamy dość zwiedzania, możemy trochę zjechać z trasy aby obejrzeć najstarszą w okolicy cerkiew.

38,7 km, 3:05 Początek deptaku – koniec wycieczki.