facebook instagram

Jaworzyna Krynicka

Słowo „beskid” oznacza polanę, halę. Hale położone są w górnej części wzniesień i sporadycznie obejmują szczyt góry. Z hal rozciąga się niezwykle malownicza panorama, a tę najbardziej malowniczą można podziwiać ze szczytu Jaworzyny Krynickiej. Po wschodniej stronie rozciąga się dolina rzeki Czarny Potok, a dalej Beskid Niski z Lackową górującą nad innymi wzniesieniami. Od północy obserwujemy łańcuchy zalesionych wzniesień, a od zachodu, przy dobrej widoczności, Gorce oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich.

 

Poniżej szczytu znajduje się muzeum turystyki górskiej, w zbiorach którego można zapoznać się z dokumentacją działalności towarzystw turystycznych, obejrzeć fotografie schronisk, makiety namiotów oraz wszystko to co dotyczy rozwoju turystyki terenów Beskidu Sądeckiego. Przed budynkiem znajduje się plac, na którym co roku w noc sylwestrową odprawiana jest msza ludzi gór.

 

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej im. Józefa Piłsudskiego, obecnie zwane Hotelem Górskim położone jest na wysokości 1050 m. Budynek przeszedł gruntowny remont pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku i obecnie dysponuje 34 miejscami w pokojach o wysokim standardzie.

 

Jaworzyna Krynicka ze swoimi rozległymi halami i łagodnymi stokami jest rajem dla narciarzy. Zawsze przyciągała tu zapaleńców, którzy nie bacząc na trudy wychodzili na szczyt i zjeżdżali na tak zwanym stoku goprowskim, który należało wcześniej ubić podchodząc na nartach. Plany wybudowania kolejki na Jaworzynę Krynicką istniały jeszcze w PRL-u i obejmowały rozmaite, nawet trochę szalone koncepcje, takie jak połączenie szczytu Góry Parkowej, w centrum Krynicy, ze szczytem Jaworzyny wyciągiem krzesełkowym. Koniec końców w 1997 ukończono budowę kolei gondolowej wiodącej z Czarnego Potoku na szczyt, powstały też trasy narciarskie. Różnica wzniesień wynosi 465 m, a jazda gondolą na górę trwa ok. 7 minut. Obecnie stacja narciarska na Jaworzynie szczyci się 7 dobrze utrzymanymi trasami o różnej trudności i o łącznej długości ponad 6000 m, przy czym najdłuższa ma 2600 m a najkrótsza 248 m.
 

Tereny wokół Jaworzyny Krynickiej to interesujący obszar nie tylko dla miłośników białego szaleństwa, ale również dla tych, którzy kochają wędrówki. Krzyżuje się tu wiele szlaków konnych rowerowych i pieszych.