facebook instagram

Koncerty Orkiestry Zdrojowej

Koncerty Orkiestry Zdrojowej stanowią istotną część działalności kulturalnej w Krynicy. Orkiestra koncertuje przez cały rok 5 dni w tygodniu w Sali Koncertowej Pijalni Głównej, a w okresie letnim również w Muszli Koncertowej na Deptaku:


 środa - czwartek: 15:30

 piątek - niedziela: 10:30

 

Orkiestra Zdrojowa rozpoczęła swoją działalność w 1875 r. dzięki Adamowi Wrońskiemu, pod którego batutą szybko stała się jedną z najciekawszych atrakcji uzdrowiska. Dyrygent umiejętnie dobierał wykonawców i ambitny program. W repertuarze orkiestry  można było znaleźć utwory symfoniczne (niewielkie uwertury i miniatury liryczne), a także muzykę taneczną. Sam mistrz Wroński rodem z Krakowa studia muzyczne ukończył w Wiedniu. Jednym z jego pierwszych angażów było prowadzenie orkiestry Teatru Starego w Krakowie, po czym - przez 40 lat – Orkiestry Zdrojowej. Oprócz sztuki dyrygenckiej człowiek ten był fenomenalnym skrzypkiem, pedagogiem i kompozytorem (często zwanym polskim Straussem). Napisał wiele mazurków, polek i walców. Ponadto ilustrował muzycznie sztuki teatralne. Jego najobszerniejsze dzieła to balet „Wesele w Ojcowie”, uwertury,  utwory na chór i orkiestrę. Adam Wroński zmarł podczas I wojny światowej 7 grudnia 1915 r. w Krynicy.

W chwili obecnej Orkiestra Zdrojowa liczy 9 muzyków, z których duża część naucza w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu i jej krynickiej filii. Skład koncertowy tworzą: Antoni Gazda – akordeon, instrumenty klawiszowe, Marian Juraszek – flet, Andrzej Klimkowski – perkusja, Wiesław Łapka – skrzypce, dyrygent orkiestry w latach 1988-2006, Edward Markiewicz – trąbka, Jerzy Repel – gitara basowa, Mieczysław Smyda –skrzypce, dyrygent orkiestry od 2007 r. i kierownik krynickiej filii Państwowej Szkoły Muzycznej, Halina Walter – skrzypce oraz Ewa Więcek - fortepian. Ten kameralny zespół daje koncerty przez cały rok 5 dni w tygodniu - w środę i czwartek od 15.30 do 17.30, a w weekend od 10.00 do 12.00. Nie usłyszymy ich jedynie w okresie trwania Festiwalu Kiepury oraz Forum Ekonomicznego - od 15 sierpnia do 15 września.

Stałym miejscem występów Orkiestry Zdrojowej jest Sala Koncertowa Pijalni Głównej posiadająca 300 miejsc siedzących. W okresie letnim, przy sprzyjających warunkach pogodowych muzycy zasiadają w muszli koncertowej na deptaku, nieopodal Pijalni Głównej. Stwarza to wspaniały, niepowtarzalny klimat uzdrowiska, który przyciąga tu co roku amatorów dobrej muzyki.
 

Orkiestra przez lata działalności wypracowała bogaty i różnorodny repertuar, dzięki czemu każdy koncert okraszany jest odmiennym, oryginalnym programem. Muzycy wykonują między innymi znane motywy filmowe,  utwory taneczne oraz  o charakterze folklorystycznym. Większość widowni koncertów stanowią kryniccy kuracjusze i wczasowicze, którzy niejednokrotnie traktują słuchanie koncertów Orkiestry jako muzykoterapię.  Ciekawym urozmaiceniem występów są prowadzone raz w miesiącu Koncerty Życzeń, na których Orkiestra nawiązuje bliższy kontakt ze słuchaczami i jednocześnie orientuje się jakie są ich oczekiwania.

Będąc w Krynicy warto poświęcić choć trochę czasu na zażycie solidnej dawki dobrej muzyki, którą bez żadnych opłat zapewnia  Orkiestra Zdrojowa.

  Więcej informacji na stronie www.orkiestrazdrojowa.krynica.pl