facebook instagram

Szlak czerwony

 

 

Szlak czerwony  – (Krynica - Holica – Jaworzyna – Runek – Łabowska Hala) 


Niezwykle atrakcyjny pod każdy względem, każdy turysta znajdzie z pewnością wymarzoną trasę.  Szlak ten rozpościera się przez cały Beskid Sądecki i Beskid Niski.  Najczęściej  wybierany przez turystów podejmujących kilkudniowe wędrówki  z noclegiem w schronisku.

Wyruszając z Krynicy najlepiej zacząć trasę od ulicy Halnej – mieści się tam centrala Grupy Krynickiej GOPR. 
Trasa prowadzi cały czas pod górę Holice (697 m.n.p.m), idąc mamy okazję podziwiać panoramę Krynicy – między innymi  Górę Parkową (741 m.n.p.m) oraz sąsiadującą góry: Szalone (829 m.n.p.m),  z  Holicy z kolei widać  Jaworzynę Krynicką w całej okazałości. 


Podążając dalej szlakiem schodzimy na polanę i dalej przekraczamy szosę prowadząc ą do stacji Kolei Gondolowej.  Dostanie się na  szczyt Jaworzyny to ok.  2:30 min.


Szlak ten prowadzi przez opisany wcześniej Kamień Diabelski.   Na szczycie Jaworzyny patrząc na zachód widzimy Tatry Wysokie położone na terenie Słowacji .  Najwyższy szczyt jaki możemy zaobserwować to  Łomnica (2634 m n.p.m.).


Dalej  kierujmy się na Runek,  przed nami bardzo przyjemna droga.  W zimie doskonale nadająca się na narty tourowe i biegowe.  Docierając na Runek kierujemy  się w prawo,   droga skręcająca w lewo to  szlak niebieski prowadzący prze Gwieździstą Polanę do Bacówki nad Wierchomlą ok. 30min.
 
Szlak prowadzący na  Łabowską  Halę jest bardzo urozmaicony, mijamy lasy świerkowe, bukowe i  znajdujące się na całej trasie dzikie krzewy jagód.  Trasa bardzo przyjemna zachwalana przez turystów, niemal cały czas od Jaworzyny do Łabowskiej Hali podążamy grzbietem gór co zapewnia nam dużą ilość punktów widokowych. 


Schronisko na Łabowskiej Hali jest miejscem gdzie krzyżują się szlaki: żółty, niebieski  oraz czerwony. 


Cena za pokój dwuosobowy to ok. 30zł, pokój zbiorowy (10 do 12 osób) 23zł.