facebook instagram

Szlak zielony

 

Szlak zielony  -  ( Centrum Krynicy - Przełęcz Krzyżowa –Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka).

 Trasa najczęściej rozpoczynana jest przez turystów z centrum Miasta.
Zaczynając wędrówkę z Krynicy możemy dojść na Jaworzynę Krynicką lub  Huzary.

Wybierając opcję pierwszą  (Jaworzyna Krynicka) wyruszamy z centrum miasta wzdłuż ulicy Zielonej.
Początek szlaku to podejście na Przełęcz Krzyżową – miejsce w którym krzyżują się 3 szlaki : zielony, żółty, niebieski.  Z  Przełęczy  spoglądając na zachód  doskonale widać cel naszej wędrówki – Jaworzynę Krynicką ( 1114 m.n.p.m.) Kolejny krok to zejście  do  podnóża góry.  Z tego  miejsca dostanie się na szczyt to ok. 2,5h marszu. 
Trasa prowadzi przez bardzo popularne  miejsce jakim jest Diabelski Kamień. 
Legenda głosi,  że dawno temu  Diabeł  chciał zniszczyć krynickie źródła rzucając na nie owy kamień.  Lecąc  nad Jaworzyną zastał go świt, nie mając siły upuścił głaz który pozostał po dzisiejsze  czasy.    

Kolejny etap  szlaku prowadzi równolegle do głównej trasy narciarskiej,  w końcowym etapie dochodzimy do Schroniska Górskiego oraz znajdującej się w pobliżu dyżurki GOPR.  W zasadzie schronisko jest już hotelem górskim, latem cena za nocleg  + dwa posiłki wynosi 80 zł, zimą 105 zł, jeden nocleg  40zł.
 
Spacer ze schroniska na szczyt trwa ok. 15min.
Na szczycie Jaworzyny Krynickiej (1114m n.p.m.)   w sezonie letnim i zimowym  czeka na turystów sporo atrakcji.  Zimą góra oferuje znakomite trasy narciarskie, kolej gondolową, wiele tras biegowych. Latem świetne trasy rowerowe, miłośnicy nordic walkingu na pewno będą zachwyceni.